Aktualności

Wystawa fotografii "Manhattan's Summertime"


Manhattan wygenerował bezwstydną architekturę, wielbioną wprost proporcjonalnie do tego, jak bardzo brakowało jej umiaru, i szanowania o tyle, o ile posuwała się za daleko.

Rem Koolhaas „Deliryczny Nowy Jork”


Nowy Jork odnajdujemy w niezliczonej liczbie filmów, książek, piosenek. Jest światowym centrum biznesu, finansów, sztuki, rozrywki. Wyspa Manhattan, której powierzchnia wynosi niecałe 60 km2, jest uważna za najważniejszą i najdroższą dzielnicę. O ile wygląd metropolii tworzy architektura, to o jej charakterze stanowią mieszkańcy. Właśnie to interesowało mnie przy fotografowaniu Manhattanu - ludzie wśród wieżowców, w miejskiej dżungli.

Spytałem kiedyś jazzmana Michała Urbaniaka, nowojorczyka od 40 lat, kiedy ma czas na refleksję. Odpowiedział, że tylko wtedy gdy opuszcza Nowy Jork. Mimo wszystko postanowiłem poszukać na Manhattanie refleksji, okiem aparatu fotograficznego. Szukałem jej fotografując „drapacze chmur” i ludzi. W cieniu betonowych budowli widziałem mieszkańców spacerujących lub biegających po Central Parku, tańczących w rytm swingowego big-bandu, odwiedzających galerie sztuki.

Jak to jest żyć w tak wielkim mieście? W gorące lipcowe dni 2019 roku fotografowałem z zadartą głową zagęszczone do granic możliwości miasto, „w którego architekturze to, co fantastyczne i surrealne, współistnieje z wytworami chłodnej kalkulacji i matematycznej precyzji”. Nie szukałem spektakularnych scen, te z pewnością by się znalazły, chciałem tylko podpatrzyć jak żyją nowojorczycy.

Mając świadomość, że Amerykanie nie żyją na pokaz, tym bardziej nie chciałem „podkręcać” dramaturgii tego fascynującego miejsca. Zdjęcia niech mówią za siebie. O Nowym Jorku mówi się, że jest to miasto, które oszołomiło Dalego i Gaudiego, zafascynowało Le Corbusiera, który powiedział: Rzeczywistość – oto lekcja, której udziela Ameryka. Najśmielsze nawet pomysły się w niej urzeczywistniają.The Westin Warsaw na Instagramie:


 „Manhattans Summertimes” - tak brzmi tytuł nowej wystawy fotograficznej, autora Marka Bebłota.
Serdecznie zapraszamy na niezwykłą podróż po nowojorskich dzielnicach, które nieustannie tętnią życiem. Zobaczysz styl codziennego funkcjonowania mieszkańców rozgrzanej słońcem metropolii, niespieszne spacery po Central Parku, uliczne zabawy i tańce przy dźwiękach big-bandu, a wszystko w otoczeniu monumentalnych brył zapierającej dech architektury miasta.
Wystawa dostępna przez całe lato w lobby naszego hotelu Westin Warsaw.

"Manhattan Summertimes" - is the title of a new photographic exhibition by Marek Beblot.
Join us on an extraordinary journey through New York's vibrant neighborhoods. You will see the everyday life of the inhabitants of the sun-warmed metropolis, lazy walks in Central Park, street parties, and dancing to the sounds of a big band, all surrounded by monumental blocks of the city's breathtaking architecture.
The exhibition is available throughout the Summer in the lobby of our Westin Warsaw hotel.

Foto. Westin Warsaw